تکنولوژی برش لیزری فلزات

برش لیزری فلزات یک تکنولوژی است که با استفاده از آن فلز را به وسیله اشعه لیزر برش می دهند و  بیشتر در صنعت از آن بهره می گیرند. 

اشعه لیزر از یک منبع خروجی پرقدرت بر روی آن قسمتی از فلز تابیده می شود که قرار است بریده شود و اضافاتی که سوخته و یا به گاز تبدیل شده است بوسیله فشار یک گاز از روی جسم پاک می شود. سطح برش خورده بسیار تمیز بوده و از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.

از مزایای خدمات برش لیزر می توان به مواردی از قبیل به کارگیری آسان، کیفیت بالا و تمیزی محصول تولید شده اشاره کرد که روش های قدیمی دارای چنین محاسنی نبوده اند و از آن جایی که لیزر به شکل مستمر و بدون قطعی بر روی سطح مورد نظر می تابد دقت برش بسیار بالا می رود. همچنین به دلیل اینکه ناحیه ای که در برش لیزری حرارت می بیند بسیار کم می باشد، احتمال تاب دیدگی فلز بسیار پائین می آید.

لیزر دی اکسید کربن که برای برش آهن و سایر فلزات و حکاکی و تضعیف ماده استفاده می شود.

برش آهن

دستگاه لیزر برای برش آهن یکی از عوامل افزایش سرعت و کاهش هزینه مراکز صنعتی می باشد که مد نظر اکثر صنعتگران می باشد.  برش آهن بوسیله لیزر به این نحو است که اشعه به وسیله یک منبع با توان زیاد به سمت محل مورد نظر تابیده شده و بوسیله ذوب کردن و یا تقطیر، آهن برش می خورد. مواد مذاب نیز بوسیله استفاده از گاز نیتروژن یا گاز اکسیژن از محل برش خورده دور می شود. اگر گاز استفاده شده اکسیژن باشد، آن نیز به کمک لیزر آمده و می توان برش را با سرعت و دقت بالاتری انجام داد اما در این حالت کیفیت برش نسبت به زمانی که از نیتروژن استفاده می کنید کمتر می شود. در صورتی که استفاده از گاز نیتروژن دقت کار را بالا می برد ولی نمی توان برای برش آهن با ضخامت بالا از آن استفاده کرد.

برش آهن بوسیله لیزر دارای مزایایی می باشد که از آن جمله می توان به خلاقیت در طراحی، انعطاف پذیری و ایجاد طرح های پیچیده، دقت بسیار بالا،  سرعت بالا، قیمت پایین، دقت یکسان در برش های تکراری، بالا بودن کیفیت لبه برش، داشتن کمترین ضایعات و پرتی، عدم ایجاد تغییرات در ساختار فلز، انجام برش به شکل سری، تولید همزمان قطعاتی با ضخامت یکسان بصورت همزمان و حذف چند مرحله ای روند تولید قطعات اشاره کرد.

به دلیل اینکه لیزر کار برش آهن را به صورت یکنواخت و مداوم انجام می دهد بنابراین کار برش داده شده نسبت به روش های سنتی و مکانیکی بسیار تمیز و با دقت بیشتری تولید می شود و به علت درگیر شدن بخش کمی از آهن در برش که در برابر گرما قرار می گیرد احتمال تاب برداشتن آهن بسیار کم می باشد.

درباره برش لیزری و دستگاه برش لیزری فلزات

برش لیزری فناوری است که در آن از اشعه لیزر برای برش اجسام استفاده می‌شود؛ و نوعاً از این فناوری در زمینه صنعت استفاده می‌شود. برش لیزری توسط استعمال اشعه لیزر از یک خروجی قوی لیزر روی اجسامی که می‌خواهند بریده شوند انجام می‌شود. قسمتی از جسم مورد نظر که بریده می‌شود یا آب می‌شود یا می‌سوزد یا تصعید می‌شود و توسط فشار گاز از روی جسم پاک می‌شود. و سر انجام سطح بریده شده با کیفیت خیلی عالی ایجاد می‌شود.لیزر صنعتی در صنایع مختلفی مانند صنایع نظامی، ساختمانی، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و … کاربرد دارد.